Борис Коев (съосновател на АГРОВАР СС):
ЗА ВАЖНОСТТА ОТ ЛАБОРАТОРНИТЕ АНАЛИЗИ НА СЕМЕНАТА
Използването на покривни/междинни култури придобива все по-голяма популярност у нас през последните няколко години. На този фон, съвсем естествена е и нуждата на земеделците от качествени семена. И не само – изготвянето на индивидуални препоръки за миксове, съобразени с почвените и климатични условия, но и консултации относно целия процес по отглеждането им, това са само част от дейностите на АГРОВАР СС. Последните отглеждат над 20 вида семена за покривни култури в България, в доверени стопанства и с постоянен мониторинг, а освен това, през последните 4 години, всички техни семена преминават щателни изпитвания и качествен контрол в Лабораторен изпитвателен комплекс „А-ЛАБ“.
Какви са спецификите в оглеждането на семената за покривни култури, защо е важно те да бъдат анализирани и какво е практическото приложение на анализите, прочетете в разговора ни с Борис Коев – съосновател на АГРОВАР СС и експерт с над 5 години опит в отглеждането на покривни култури.
1. Покривните/междинни култури се засяват между двете основни култури, с цел подобряване на почвата, като същите не се реколтират. Какво обаче е специфичното в процеса по отглеждането на самите семена за покривни култури?
“Процесът е като при всяко семепроизводство. Специфичното при семената за покривни култури е, че те не се третират с обеззаразители при сеитба, т.е. те, освен добри посевни качества, трябва да бъдат с изключително добър ЗДРАВЕН СТАТУС. Поради това, за нас е изключително важно да имаме доверен партньор в лицето на ЛИК „А-ЛАБ“, с когото да следим здравното състояние на културите, които отглеждаме за семена още на полето.”
2. Какви анализи използвате, за да проверите качествените характеристики на отглежданите от вас семена?
“За да гарантираме качествени семена и гладко производство за високи добиви, правим фитопатологични анализи на растенията в процеса на производство при нашите партньори от ЛИК „А-ЛАБ“. По този начин можем да проследим появата на патогени още преди да има видими симптоми. Това ни позволява да изведем адекватна растителна защита. Резултатите са налице – произвеждаме чиста продукция, окачествена чрез фитопатологичния анализ за здравното състояние на семената.
Разбира се, инвестициите ни в качествен контрол не се изчерпват до тук. Специфичните култури като фацелия, детелини, чимен и други, преминават СТРЕС ТЕСТОВЕ за поведението им при ниски и високи температури в ЛИК „А-ЛАБ“. На всички култури се анализира ЕЛЕКТРОЛИТНО ИЗТИЧАНЕ, а резултатите от тези анализи, се използват за подобряване на технологията в ключови за развитието на растенията фази.”
3. Можете ли да ни дадете пример, как информацията от изготвените анализи е оказала ключово значение за вземане на конкретно решение?
“Спомням си още в самото начало през 2022 г., започнахме с 10 тотално нови култури за стопанствата-партньори. Лупината беше една от тях, като посевът беше засят със закупени семена, внос от чужбина. Още с поникването имахме проблеми, тогава нашият директор производство Стефан Гроздев, изпрати растения за фитопатологичен анализ. От резултатите стана ясно, че се касае за бактериоза и наченки на фузариум. След обстойна консултация с екипа на ЛИК „А-ЛАБ“, назначихме пръскане, което стопира развитието на бактериозата и фузариума. В последствие анализът на продукцията показа брилянтно чисти семена. Нашите партньори от ЛИК „А-ЛАБ“ винаги подхождат с нужното внимание към детайла и прилагат индивидуален подход към всеки казус и всяка култура, като съответно могат да препоръчат и точните анализи, спрямо състоянието на културите.
Освен качеството на анализите в ЛИК „А-ЛАБ“, за нас в АГРОВАР СС е изключително важна експертна препоръка от екипа на лабораторията във вземането на бързи и адекватни решения в процеса на производство на нашата продукция. Нещо, в което смятам, че всеки колега от бранша би намерил изключително висока добавена стойност.”